
Інструменти та пристрої для вишивки
Перш ніж вишивати на тканині, треба підготувати необхідні матеріали (тканину, нитки, інструменти), навчитися збільшувати та зменшувати малюнок, знати прийоми та способи нанесення малюнка на тканину, вміти зап’ялювати матеріал у різні п’яльці, навчитися закріплювати нитку без вузла у тканині.
Для роботи необхідно мати наступні інструменти та пристрої: голки різних розмірів від 1 до 10-го, наперстки, ножиці, сантиметрову стрічку, п’яльці різні (квадратні, круглі, розсувні), верстати, кістяну загострену паличку (дирокол) та шило, лінійку, лупу .
Голки різних розмірів бажано мати короткі з великими подовженими вушками, щоб будь-яку нитку було легко вдягнути. Товщину та довжину голки вибирають залежно від тканини, на якій виконують вишивку. Чим тонша тканина, тим тонша має бути голка та нитка. Нитка проходить у прокол, що залишається голкою. Якщо голка товста, а тканина тонка, то виходять у ній дірочки, якщо ж голка набагато тонша за вишивальну нитку, то вона часто рветься проходячи через прокол. Взагалі, голку слід встромляти в тканину так, щоб вона проходила між нитками.
Наперсток застосовують при виконанні складних і щільних швів вишивки (золоте шиття, наприклад), а також підшивання краю виробу.
Кістяну паличку (дірокол) застосовують при вишивці олонецьким шиттям по письму та білою гладдю, де паличкою проколюють дірочки та обшивають їх гладевим валиком.
Шило вживають на товстих тканинах при вишиванні (платні, оксамиті, шкірі) для проколювання тканини, тоді з ниткою буде вільно проходити через приколоті отвори.
Сантиметровою стрічкою та лінійкою користуються для визначення розміру виробів та точного розподілу елементів вишивки на тканині.
П’яльці. Майже всі види вишивки виконуються на п’яльцях. Їх призначення – це натягнути матеріал, щоб не допускати спотворення виконуваного малюнка. Крім того, вишивати на п’яльцях значно зручніше. П’яльці за формою бувають круглі або квадратні, із пластику або дерева. Для зручності використовують вишивальні верстати, які різняться тим чи іншим набором функціоналу. При запилюванні тонких тканин не слід розтягувати їх, щоб не розірвати. Для цього внутрішній обруч має бути обгорнутий смужкою м’якої тканини або бинтом. Квадратні п’яльці або спеціальні вишивальні верстати служать для вишивання складних та великих вишивок. На такі верстати можна кріпити органайзери для вишивки, лупу, лампу та багато іншого.
Ножиці для вишивки зручніше використовувати маленькі з гострими та тонкими кінцями, прямими або загнутими.
Від правильно підібраних матеріалів та інструментів залежить краса і якість будь-якої роботи, і вишивка не виняток.
Коментарі закриті